Cvičíte a nehubnete...?

20. května 2009 v 15:35 | Corny* |  Sport*

Proč při cvičení nehubnete?

Dřete v posilovně několik týdnů, ale s vašimi kily a oblinami to ani nehne? Přepadá vás z toho už pocit zoufalství? Možná se jen dopouštíte některé z těchto chyb, které činí vaši snahu marnou.
ČinkySnad žádná žena, kterou znám, nechodí cvičit jen tak, z čiré radosti a lásky ke sportu. Jejich (i mou) hlavní motivací je shodit nějaké to kilo a vytvarovat postavu. A protože je to docela dřina, není se co divit, že za svou snahu čekáme i odměnu (a to nejen v podobě vyplavených endorfinů). Ploché bříško, pevnější zadek a vyrýsovaná záda jsou tím hlavním, co před sebou v dáli vidíme, když jako tažní psi dřeme na posilovacích strojích. Jenže co když se přesto naše tělo této představě stále nepřibližuje? S trenérkou Zuzanou Klingrovou, která se specializuje na jógu, ale věnuje se i jiným sportům, jsme probraly nejčastější chyby při cvičení a našly jejich řešení.

NEPOSILUJETE VNITŘNÍ VRSTVY SVALŮ
Pevné, a hlavně ploché bříško patří ve fitness knize přání k tomu nejžádanějšímu. Jenže ani stovky sklapovaček nebo sedů-lehů vám nezajistí úspěch. Břišní svaly sice budete mít pevné, ale pod vrstvou tuku stále jaksi neviditelné. "Přímý břišní sval má šestnáct vrstev, proto je důležité zařadit do tréninku i izometrické posilování - tedy cviky, jako je například výdrž na předloktí," upozorňuje trenérka Zuzana Klingrová. "K tomu je vhodné přidat i jógu, posilování na strojích a samozřejmě klasické cvičení s váhou vlastního těla, kam patří sedy-lehy." Poslední cvik bude navíc mnohem účinnější, když jej budete provádět na bosu či velkém nebo malém pružném míči. "Takto zapojíte rovnováhu, a tím i více svalových vrstev," vysvětluje Zuzka.
MÁTE ŠPATNOU TECHNIKU
Dokonalá technika cviků vás ochrání před zraněním, ale také učiní vaše cvičení mnohem efektivnějším. Mnoho lidí například špatně cvičí na běžícím pásu: sice si jej při rychlé chůzi zvednou do výšky, ovšem pak se drží madel, čímž je ale efekt vyvýšení nulový. V podstatě je to stejné, jako byste šla po rovině. Na kole či rotopedu zase není dobré opřít se dopředu, nad řídítka. To totiž zatěžuje záda a vede k zakulaceným ramenům. "Nejlepší je poradit se se specialistou na posilování, pilates, jógu… A než začnete s tréninkem, domluvit si úvodní lekci, na které vám všechno vysvětlí," radí Zuzana Klingrová. A i když přijdete do posilovny sama bez trenéra, nestyďte se případně zeptat obsluhy. Určitě totiž není dobré cvičit jen podle toho, co dělají ostatní okolo vás. Mohla byste si spíš ublížit, případně docílit jiného efektu, než si sama přejete. Například posílit jiné svaly, než právě vaše postava potřebuje, aby působila harmonicky.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama