Nesmyslný článek o plavání.

2. května 2009 v 13:47 | Corny* |  Sport*
Zajímalo by mě, kolik lidí tohle věří. Plavání prý absolutně není "sport" a navíc se při něm vůbec nespalují kalorie... Ještě pořád tomu věříte, ne? ;P

Teď se k tomu vyjádřím . Plavání zbožňuju, protože při něm člověk není upocený a lepkavý - můj názor. A když při plavání makáte a neplácáte se jenom tak sem tam, tak po chvilce ucejtíte nohy i ruce a někdy i mezilopatkový svaly. Opravdu mi plavání nepřijde jako sport pro důchodce. A třeba obézní lidi by - podle mě - měli začínat právě v bazéně... Ale tenhle článek mě opravdu rozesmál :P

Jenže ouha! Příroda je někdy krutě spravedlivá. Za fyzickou aktivitu, která vás v horku spíš baví, než namáhá (a při které se vůbec nezpotíte), vás odmění mnohem méně spálenými kaloriemi, než při většině jiných sportů. Můžete vůbec hubnout díky plavání?

Se spalováním žádná sláva
Jestli vám jde hlavně o to, aby ručička váhy šla urychleně dolů, máme špatné zprávy. Při plavání skutečně spálíte mnohem méně tuku, než kdybyste stejný čas věnovala třeba aerobiku nebo tenisu. Zásadní problémy jsou dva. Jednak plavete (pokud si zrovna neužíváte v termálních lázních) ve vodě podstatně chladnější, než je vaše tělesná teplota a pro spalování zrádných kalorií i rýsování svalů je potřeba naopak tělo trochu zahřát, ne ho neustále ochlazovat. To, že si nemůžete pomoci vylučováním potu, vás v nevhodných podmínkách ještě víc konzervuje. Pomohl by vám snad jen neopren - ale v něm asi těžko budete na koupališti pod slunečníkem popíjet koktejly.

Dávejte si poctivě do těla!
Druhý zádrhel spočívá v tom, že při plavání máte spíš než u jiných sportů tendenci stávkovat. Po hladině se v pohodě budete posunovat i při minimální námaze. Nemluvě o tom, když se občas vyvalíte na matračku, nebo jen tak splýváte na zádech. Jestli chcete skutečně dělat něco pro svoje tělo v relativně příjemných podmínkách, musíte při plavání pořádně zabrat! Síly vám hned tak nedojdou, tak přidejte na rychlosti. Plavejte buď kraula, nebo alespoň každé tempo dokonale vykružte s naprosto zpevněným tělem (když dáváte nohy k sobě, musíte cítit napjatý zadek). Nepočítejte ani tak vzdálenost, jako spíš čas. Ve vodě byste měla vydržet alespoň 15-20 minut a celou tu dobu poctivě makat. To je recept ke krásně vypracovanému tělu, kterým se pyšní profesionální plavci.

Bazénu se nevzdávejte!
I když ale plavání nepatří k brutálním spalovačům vašich špeků, rozhodně na něj nesmíte zanevřít! Jestli myslíte hubnutí nebo jen udržování kondice skutečně vážně, klíčová je právě vyváženost. Proto je ideální, když jeden den zvládnete horskou túru na kole a druhou uvolníte a protáhnete tělo v bazénu. A závěrečný bod pro vodní radovánky navíc - cokoli vás baví, se počítá dvojnásob. Šťastný úsměv vás totiž dělá krásnější bleskově!
 


Komentáře

1 KAT KAT | Web | 3. května 2009 v 10:28 | Reagovat

to je fakt hovadina. Při hubnutí jsem začínala v kolonce obezita a chtěla bych se vidět jak hopsám na spinningu nebo aerobiku, pravděpodobně bych na další hodinu neopřišla a zvteky bych se doma nacpala šlehačkou. Plavání je bezvadný a jestli nekdo chce tvrdit že se při něm neposilují svaly tak je to blbec co by neměl psát články. Komu jde o to aby šla rafička urychleně dolů? Pch, nejdůležitější je u sportu vydržet a to při hnusné upocené hodině aerobiku by pro mě teda nešlo. Náhodou, neměl by lidskej organismus v chladu zvyšovat metabolismus,aby se zahřál? Pro svaly to asi nebude nic moc, asi by chtěly teplíčko, ale zase neplavu tak abych si je u toho utrhnula. Plavu prsa a míním v tom pokračovat, protože kraula ani nic jinýho neumím a bála bych se že v bazénu někoho přejedu.
Fakt blbej článek, plavání miluju ze stejnýho důvodu jako ty:o)) I kdyby nepatřilo mezi nejvíc spalující sporty na světě je to velice příjemný a rozhodně lepší než nedělat nic

2 Cleo Cleo | Web | 3. května 2009 v 15:52 | Reagovat

no neco na tom pravdy je, s tím zahratím je to jasny ne?

3 Fína Fína | 19. května 2009 v 12:02 | Reagovat

Muj táta už xxx let každou neděli plave - podvodní rugby. Což je akční sport a pořád plaveš sem a tam (ale pod vodou, ale makáš). Navíc se potápí. Studená voda opravdu táhne k tvorbě podkožního tuku. Ale samozřejmě pokud ve vodě nic moc neděláte. Profesionální sportovci makají 3hodiny sem a tam a to se to pak hubne. Plaváním se spálí hodně kalorií, ale n etím, jak jej známe z obyčejných "lidských" bazénů. Pokud někoho plavání baví, ať plave :))

4 Saxana Saxana | Web | 29. června 2009 v 22:24 | Reagovat

profesionálne plávam už asi 5 rokov a musím vám povedať, že nehrozí aby ste niečo schudli. Ja osobne to nepotrebujem, ale vidím to na niektom inom. pri plávaní sa nechudne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama